Edukacja Regionalna
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2020 - ROZWIĄZANIE TESTU
DRODZY MŁODZI PASJONACI USTRONIA!
Poniżej znajdziecie rozwiązanie testu. W ten sposób możecie w tym roku sprawdzić Waszą wiedzę o naszym pięknym mieście.
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2020
DRODZY USTROŃSCY SIÓDMOKLASIŚCI!
Planowana na rok 2020 kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha z uwagi na pandemię koronawirusa musiała zostać ograniczona do minimum.
Nie spotkamy się tym razem osobiście na warsztatach regionalnyvh i spacerach historycznych po Ustroniu oraz na finale Konkursu.
Zabieramy Was jednak w podróż po historii i dziedzictwie kulturowym Ustronia w Internecie. Poniżej znajdziecie sześcioczęściowy komplet materiałów szkoleniowych, opracowanych przez koordynatora projektu Bożenę Kubień do tegorocznej edycji. Pooglądajcie proszę piękne fotografie Ustronia – archiwalne i współczesne – oraz zapoznajcie się z wiedzą z zamieszczonych opracowań, a na końcu rozwiążcie tekst (w części 6). Poprawne odpowiedzi pojawią się tutaj 27 października 2020 r.
Taka forma edukacji regionalnej też może stanowić interesującą przygodę!
Do zobaczenia w roku 2021!
Bożena Kubień – koordynator projektu
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2019
MŁODZI ZNAWCY NASZEGO MIASTA
Okazuje się, że dla ustrońskich nastolatków edukacja regionalna wcale nie musi kojarzyć się z czymś niemodnym i nużącym. Wręcz przeciwnie – odkrywanie swoich korzeni czy poznawanie ciekawostek z dziejów naszego miasta może okazać się wspaniałą przygodą! Przekonaliśmy się o tym podczas ósmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, która odbyła się 18 czerwca 2019 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Ustronia, a kolejne roczniki młodzieży przygotowuje do konkursu Bożena Kubień na autorskich warsztatach, połączonych ze spacerami historycznymi po Ustroniu oraz zwiedzaniem zabytkowych miejsc i obiektów. Na przestrzeni wspomnianych ośmiu lat z tej formy edukacji regionalnej skorzystało ponad 130 uczniów (13 i 14-latków) z wszystkich dzielnic Ustronia, a nawet z sąsiednich miejscowości.
Tegoroczne zmagania konkursowe obejmowały dwie konkurencje indywidualne oraz dwie zespołowe. W rywalizacji wzięło udział 15 siódmoklasistów, tworzących dwie drużyny. Skład drużyny nr 1 (z SP-1) przedstawiał się następująco: Mateusz Hubczyk, Antoni Kohut, Julia Łukosz, Kinga Pawelska, Kordian Puchała, Nadia Sikora i Natalia Stec. Z kolei w drużynie nr 2 (z SP-2) znaleźli się: Krzysztof Biedrawa, Paweł Błahut, Dominik Czarnecki, Oskar Czepczor, Aleksandra Gąsior, Julia Gregorska, Maks Mierwa i Kacper Zahraj.
Honorowy Patronat na konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń Przemysław Korcz, a oceniało jury w składzie: Dorota Fijak (Zastępca Burmistrza Miasta Ustroń), Marcin Janik (Przewodniczący Rady Miasta Ustroń), Elżbieta Sikora (Towarzystwo Miłośników Ustronia), Alicja Michałek (Muzeum Ustrońskie) i Maciej Russek (Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM Ustroń). Obecna była także Stefania Pilch-Szczechla – córka Józefa Pilcha, patrona konkursu.
Najpierw miały miejsce konkurencje indywidualne. Tradycyjnie młodzież zmierzyła się z testem, ale poprzedził go dłuższy, a zarazem niezmiernie interesujący etap, w którym nasi finaliści wykazywali się znajomością swoich korzeni. Wcześniej jednak mieli za zadanie poszperać w rodzinnych albumach oraz porozmawiać o przodkach z rodzicami i dziadkami. W rywalizacji indywidualnej na 50 możliwych punktów do zdobycia, najwięcej 48 uzyskali ex aequo Dominik Czarnecki (SP-2) i Natalia Stec (SP-1). Po dogrywce pierwsze miejsce przypadło Natalii, a drugie Dominikowi. Na trzecim miejscu z 47 punktami uplasował się Maks Mierwa (SP-2). W czołówce znaleźli się również Kinga Pawelska (SP-1) i Kordian Puchała (SP-1).
Z kolei konkurencje zespołowe związane były z przypadającym w bieżącym roku jubileuszem 125-lecia ratusza w Ustroniu. Drużyny uzupełniały brakującymi wyrazami i datami tekst dotyczący historii tej budowli oraz wykonywały twórczą pracę na planszy, zagospodarowując rynek i jego najbliższą okolicę według własnej koncepcji. „Jedynka” zaproponowała: kino, kawiarnię, fotobudkę, restaurację, kiosk z lodami i goframi, stanowisko z hulajnogami, labirynt, fontanny do zabawy, zewnętrzną siłownię oraz pomnik Kajetana Kajetanowicza. Natomiast pomysły „dwójki” to: mała scena, droga rowerowa, fontanna, mapa Ustronia, tablica ogłoszeń, galeria zdjęć dawnego Ustronia, budka z minikinem wyświetlającym filmy historyczne o Ustroniu, stragany z pamiątkami i pomnik Józefa Pilcha. Jury wyżej oceniło zarówno pracę o ratuszu, jak i kreatywność drużyny z SP-1, która na 50 możliwych punktów do zdobycia uzyskała 45, zajmując pierwsze miejsce. Zespół „dwójki” też świetnie się zaprezentował, uzyskując 40 punktów.
TMU składa serdeczne podziękowania za udaną współpracę: Szkołom Podstawowym nr 1 i nr 2 – dyrektorkom Magdalenie Herzyk i Grażynie Tekielak oraz nauczycielom – Barbarze Cieślar-Kurek, Przemysławowi Sztwiertni i Annie Depcie, Muzeum Ustrońskiemu, Wydziałowi Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM, a także sponsorowi – „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Ustroniu za ufundowanie słodkich nagród. Wielkie gratulacje za znajomość swej małej ojczyzny należą się wszystkim uczestnikom konkursu. A zatem – do zobaczenia podczas kolejnych edycji! (bk)
MŁODE POKOLENIE ODKRYWA SWOJE KORZENIE
Kogo przedstawiają portrety wiszące w przedsionku ratusza? Gdzie znajdował się pierwszy dom towarowy w Ustroniu? Jakie pasje miał niegdysiejszy lokalny przedsiębiorca Jerzy Prażak? Kto zbudował piękną willę z wieżyczką na Zawodziu, w której ponad sto lat temu miała miejsce pewna tragiczna historia? U podnóża jakiego pagórka bije źródło Karola? Co oznacza nazwa Moorbad? Czy w Nierodzimiu można znaleźć zabytkowe budowle? Odpowiedzi na te, a także inne niezwykle frapujące pytania z dziejów naszej miejscowości można było usłyszeć 20 czerwca 2018 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego podczas siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha.
Finałowe zmagania trwały długo, gdyż obejmowały bardzo bogaty i różnorodny program, składający się z trzech konkurencji indywidualnych oraz trzyczęściowej pracy zespołowej. Niemniej dla uczestników Konkursu najważniejsze było to, iż mogli się wykazać. Wszyscy udowodnili, że świetnie znają swą małą ojczyznę, a do przedstawianych tematów podeszli wyczerpująco i z wielką pasją, co bardzo cieszy!
W tegorocznej rywalizacji udział wzięło 12 siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. „Jedynkę” reprezentowali: Kinga Branc, Jakub Krakowski, Dariusz Ostrowski, Olga Pokorny, Nadia Szleszyńska i Dawid Żurawski. Z kolei zespół „dwójki” tworzyli: Mikołaj Bereżański, Julia Greene, Ignacy Jaworski, Kacper Juraszek, Julia Kocur i Ignacy Kopera. Wszyscy uczniowie przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych i historycznych, prowadzonych przez Bożenę Kubień, a odbywających się w muzeum, szkołach i w terenie. Oceniało jury w składzie: Katarzyna Czyż-Kaźmierczak (Urząd Miasta Ustroń), Alicja Michałek (Muzeum Ustrońskie), Anna Rottermund (Rada Miasta Ustroń) oraz Elżbieta Sikora (Towarzystwo Miłośników Ustronia).
Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń Ireneusz Szarzec, który otworzył wydarzenie. Następnie rozpoczęły się konkurencje indywidualne. Finaliści odpowiadali na pytania dotyczące historii i współczesności naszej miejscowości oraz tradycyjnie zmierzyli się z testem. Najciekawszym jednak i zarazem bardzo ważnym etapem tej części zmagań konkursowych była opowieść o swoich korzeniach. Oczywiście młodzież przygotowywała się do tej konkurencji, szperając w rodzinnych albumach oraz rozmawiając ze swoimi rodzicami i dziadkami. Mogliśmy zatem usłyszeć o tym, skąd pochodzą ich przodkowie, czym się zajmowali, czy działali w jakiś organizacjach, uprawiali czynnie sport, walczyli na wojnie, gdzie spędzali wolny czas. Dla wszystkich pamięć o swych protoplastach okazała się wartością niezwykle istotną. Najbardziej jednak jury zachwyciły opowiadania Darka Ostrowskiego, Dawida Żurawskiego, Olgi Pokorny, Mikołaja Bereżańskiego, Ignacego Jaworskiego i Ignacego Kopery. Ci uczniowie otrzymali najwyższe noty.
W konkurencjach indywidualnych na 40 możliwych punktów do zdobycia maksymalną liczbę uzyskali
ex aequo Dariusz Ostrowski (SP-1) i Dawid Żurawski (SP-1). Po dogrywce pierwsze miejsce przypadło Darkowi, a drugie Dawidowi. Na trzecim miejscu z 39 punktami uplasowała się Olga Pokorny (SP-1). W czołówce znaleźli się również Ignacy Jaworski (SP-2) i Mikołaj Bereżański (SP-2).
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2018. WARSZTATY REGIONALNE 2018
20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się finał siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony wydarzenia będą dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. W rywalizacji weźmie udział dwunastu siódmoklasistów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. Finaliści odkrywać będą także swoje korzenie oraz odpowiadać na pytania dotyczące historii i współczesności naszej miejscowości. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń. (bk)
Szósta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha przeszła już do historii. Trzeba przyznać, iż tegoroczne konkurencje zarówno indywidualne, jak i zespołowe były trudne, niemniej uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem, tak więc zmagania konkursowe stały na wysokim poziomie. Ponadto większość finalistów z niezwykłą wrażliwością i pasją podeszła do omawianych tematów, co cieszy nas, organizatorów – mamy w Ustroniu zdolnych nastolatków!
Przekonaliśmy się o tym 21 czerwca 2017 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. W konkursowe szranki stanęło 16 gimnazjalistów, uczniów klas pierwszych, tworzących dwie drużyny. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Joanna Bednarczyk, Jakub Kuboszek, Martyna Martynek, Igor Olszar, Maria Pawłowska i Julia Tometczak. Natomiast liczniejszy zespół z Gimnazjum nr 2 przedstawiał się następująco: Anastazja Balcar, Julia Czapla, Nikola Czermińska, Zuzanna Górka, Izabela Kunc, Martyna Legierska, Krystian Markuzel, Patryk Racki, Dawid Sikora i Filip Zięba. Oceniało czteroosobowe jury w składzie: Katarzyna Czyż-Kaźmierczak (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ustroń), Artur Kluz (przewodniczący Rady Miasta Ustroń), Elżbieta Sikora i Jan Sztefek (członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ustronia). Konkurs Wiedzy o Ustroniu Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Ustroń Ireneusz Szarzec, który również zaszczycił wydarzenie swoją obecnością. Do Muzeum przybyła też Stefania Pilch-Szczechla, córka Józefa Pilcha.
Najpierw miały miejsce dwie konkurencje indywidualne. Tradycyjnie młodzież zmierzyła się z testem, ale poprzedził go dłuży i zarazem niezwykle istotny etap, podczas którego nasi gimnazjaliści mieli za zadanie przedstawić opowieść o swoich korzeniach. Oczywiście przed finałem Konkursu przygotowywali się do tej konkurencji, szperając w rodzinnych albumach oraz rozmawiając ze swoimi rodzicami i dziadkami. Mogliśmy zatem usłyszeć o tym, skąd pochodzą ich przodkowie, czym się zajmowali, czy działali w jakiś organizacjach, uprawiali czynnie sport, walczyli na wojnie, gdzie spędzali wolny czas. O tym, jak pamięć o protoplastach jest ważna, najlepiej przekonaliśmy się słuchając pięknych, barwnych opowiadań Joasi Bednarczyk z Górek Wielkich, Julki Tometczak z Poniwca, Martynki Legierskiej z Lipowca, Martynki Martynek z Zawodzia Górnego, Marysi Pawłowskiej z Flachowic, Dawida Sikory z Gojów, Julki Czapli z Lipowca, Nikoli Czermińskiej z dolnego Ustronia, Izy Kunc z Lipowca oraz Igora Olszara z Cisownicy. Te wypowiedzi były też najwyżej punktowane. Warto więc w tym miejscu przytoczyć fragment prezentacji Martynki Legierskiej: „Moja rodzina wywodzi się ze Śląska Cieszyńskiego. Dziadek od strony mamy pochodzi z Lipowca, a babcia z Górek Małych. Pradziadek pracował w Kuźni Ustroń, a prababcia była krawcową. Prapradziadek od strony dziadka był wójtem wsi Lipowiec, a prapradziadek od strony babci walczył na II wojnie światowej. Rodzina od strony taty pochodzi z Koniakowa. Babcia jest koronczarką. Pasję swą przekazuje z pokolenia na pokolenie. Podczas rodzinnych spotkań oglądamy stare albumy. Zdjęcia może nią są najlepszej jakości, ale za to zapisano na nich piękne wspomnienia”.
W konkurencjach indywidualnych na 40 możliwych punktów do zdobycia, najwięcej 38 uzyskała Joanna Bednarczyk (G-1), zajmując pierwsze miejsce. Po niej uplasowały się
ex aequo z 37 punktami Martyna Legierska (G-2) i Julia Tometczak (G-1). Nie obyło się tutaj bez kilku dogrywek, po których drugie miejsce przypadło Julii, a trzecie Martynie.
FOTORELACJA Z VI EDYCJI KONKURSU WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA - 21 CZERWCA 2017 R.
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2017
21 czerwca 2017 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się szósta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. W tym roku gimnazjaliści rywalizować będą zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Temat przewodni tegorocznego Konkursu brzmi: „Rzeka Wisła w życiu Ustronia – dawniej i współcześnie”. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń. (bk)
WARSZTATY REGIONALNE 2017
„Rzeka Wisła w życiu Ustronia – dawniej i współcześnie”. Tak brzmi temat przewodni szóstej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, której finał odbędzie się 21 czerwca o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. W Roku Rzeki Wisły takiego wątku oczywiście nie mogło zabraknąć!
Obecnie trwają intensywne przygotowania do Konkursu, a jego tegoroczna odsłona składać się będzie zarówno z konkurencji indywidualnych, jak i drużynowych. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy już od kilkunastu tygodni uczestniczą w warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień, odbywających się w szkołach, a także w terenie i muzeum. Podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością wśród naszych gimnazjalistów cieszą się spacery edukacyjne, podczas których zwiedzają historyczne, nieraz kultowe zakątki Ustronia oraz odkrywają tajemnice starych budowli. W tym roku na trasie wędrówek znalazł się m.in. dolny Ustroń z zabytkowym gmachem szkoły przy ul. Stawowej 3 i dworcem kolejowym z 1888 r., a także Wyrchowina z międzywojennymi willami – „Słoneczną”, „Jutrzenką”, „Doris”, „Wierchy” i „Pod Jelenicą”, Zawodzie z willą Blanków z 1905 r., ponadto pomniki pamięci narodowej, najstarszy w Ustroniu park Kuracyjny, centrum miasta i skupione tutaj ciekawe, ponad stuletnie obiekty oraz Galeria „Rynek”, prezentująca prace miejscowych twórców.
Głównym celem projektu, realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia jako zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Ustroń, jest zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania dziedzictwa kulturowego Ustronia, tradycji regionalnej, lokalnych wartości oraz bogatych i wielowątkowych dziejów naszej małej ojczyzny, a także zachęcenie do odkrywania swoich korzeni. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń. Więcej informacji na temat tegorocznego Konkursu Wiedzy o Ustroniu (relacje i fotografie z warsztatów), jak również jego poprzednich edycji można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Ustronia: www.tmu.ustron.pl w zakładce: edukacja regionalna. (bk)
SPACER EDUKACYJNY DO DAWNEJ WILLI BLANKÓW NA ZAWODZIE ORAZ DO AMFITEATRU NA VII MIĘDZYNARODOWY PLENER RZEŹBIARSKI „DAR” – DZIĘKI TEGOROCZNEJ PRACY ARTYSTÓW RZEŹBIARZY PARK KURACYJNY W USTRONIU WZBOGACI SIĘ O NOWĄ KOLEKCJĘ DREWNIANYCH RZEŹB – TYM RAZEM Z SERII „KULTURA PASTERSKA POGRANICZA”
↓
WARSZTATY REGIONALNE W OBIEKTYWIE ANASTAZJI BALCAR Z GIMNAZJUM NR 2: WYPRAWA GIMNAZJALISTÓW Z „DWÓJKI” DO DAWNEJ WILLI BLANKÓW NA ZAWODZIE ORAZ DO AMFITEATRU NA PLENER RZEŹBIARSKI „DAR”
↓
ZWIEDZANIE NAJSTARSZEGO PARKU W USTRONIU – KURACYJNEGO, WYPRAWA NA ZAWODZIE DO DAWNEJ WILLI BLANKÓW – NAJSTARSZEJ ZACHOWANEJ WILLI W USTRONIU
↓
TRASA – SZLAKIEM POMNIKÓW PAMIĘCI NARODOWEJ W USTRONIU WRAZ ZE ZWIEDZANIEM RYNKU Z OBIEKTEM RATUSZA. SPACER EDUKACYJNY NA "WYRCHOWINĘ" - ZWIEDZANIE ZACHOWANYCH WILLI Z OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO - "SŁONECZNEJ", "JUTRZENKI", "DORIS", "WIERCHY" I "POD JELENICĄ"
↓
SPACER EDUKACYJNY PO USTRONIU DOLNYM. ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO GMACHU ZESPOŁU SZKÓŁ W USTRONIU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH PRZY UL. STAWOWEJ 3 (DAWNEJ EWANGELICKIEJ PUBLICZNEJ SZKOŁY POWSZECHNEJ NR 2) ORAZ BUDYNKU STAREGO DWORCA KOLEJOWEGO, WZNIESIONEGO W 1888 R.
↓
SPACER EDUKACYJNY NA USTROŃSKI RYNEK – RATUSZ, SKWER PRZED OBIEKTEM „CENTRUM POD JEDNYM DACHEM” Z POMNIKAMI – KOMPOZYTORA JANA SZTWIERTNI I PROF. JANA SZCZEPAŃSKIEGO
↓
ZWIEDZANIE GALERII „RYNEK” W BUDYNKU ZWANYM „CENTRUM POD JEDNYM DACHEM”, PREZENTUJĄCEJ M.IN. PRACE USTROŃSKICH TWÓRCÓW. PO GALERII OPROWADZAŁ JEJ WŁAŚCICIEL KAZIMIERZ HECZKO
↓
"RZEKA WISŁA W ŻYCIU USTRONIA – DAWNIEJ I WSPÓŁCZEŚNIE” – WARSZTATY REGIONALNE W GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA SZCZEPAŃSKIEGO W USTRONIU. ZAJĘCIA POŚWIĘCONE TEMATYCE RZEKI WISŁY, JEJ ŹRÓDŁOM, DOPŁYWOM, LEGENDZIE O POWSTANIU ORAZ ZNACZENIU „KRÓLOWEJ POLSKICH RZEK” DLA MIESZKAŃCÓW USTRONIA – W PRZESZŁOŚCI I OBECNIE
↓
Już po raz piąty ustrońscy gimnazjaliści – tym razem z rocznika 2002 – podjęli rywalizację w Konkursie Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha. Tegoroczna edycja wydarzenia, odbywającego się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Ustroń, połączyła przeszłość naszego miasta z przyszłością.
22 czerwca 2016 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego, w konkursowe szranki stanęło 15 uczniów klas pierwszych, tworzących dwie drużyny, gdyż tym razem czekały na nich zarówno konkurencje indywidualne, jak i zespołowe. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Agnieszka Bolik, Angelika Bury, Magdalena Grudzień, Patrycja Kasprzyk, Szymon Seklecki oraz Magdalena Sikora. Natomiast skład drużyny z Gimnazjum nr 2 przedstawiał się następująco: Dawid Dziedzina, Patrycja Habdas, Wiktoria Kopyciok, Dawid Lipowczan, Wiktoria Pszczółka, Hanna Steciuk, Estera Tomaszko, Daniel Troszok i Martyna Wasyl. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Danuta Koenig i Barbara Niemczyk (Miasto Ustroń), Anna Rottermund (Rada Miasta Ustroń) oraz Elżbieta Sikora i Jan Sztefek (Towarzystwo Miłośników Ustronia). Do Muzeum przybył również Grzegorz Szczechla – wnuk Józefa Pilcha, patrona konkursu. Oczywiście nie mogło zabraknąć wiernych kibiców – koleżanek i kolegów z klas finalistów wraz z opiekunkami, nauczycielkami – Anną Sikorą i Barbarą Górniok.
Najpierw miały miejsce dwie konkurencje indywidualne. Tradycyjnie młodzież zmierzyła się z testem, ale poprzedził go dłuższy, a zarazem niezmiernie interesujący etap, w którym nasi gimnazjaliści wykazywali się znajomością swej „ojczyzny najbliższej”. Mogliśmy zatem usłyszeć wzruszającą opowieść Magdy Sikory o kompozytorze Janie Sztwiertni. Magda Grudzień z kolei mówiła o nieistniejącej już cegielni w Nierodzimiu i kolejce wąskotorowej, transportującej glinę. Agnieszka zabrała nas na wycieczkę do dzielnicy Polana, gdzie mieszka, a Daniel do dawnej kolonii robotniczej w Hermanicach. Wraz z Wiktorią Pszczółką odwiedziliśmy Kozakowice Górne, skąd pochodził działacz narodowy Andrzej Cinciała. Angelika zaprezentowała natomiast sylwetkę prof. Jana Szczepańskiego, patrona swojej szkoły. Wraz z Patrycją Habdas wędrowaliśmy po Lipowcu, Esterą – po Os. Cieszyńskim, a Martyną – po „Wyrchowinie”. Losy tajemniczej willi Blanków na Zawodziu i tragiczną historię ich córki Mani przybliżyła Hania, a wycieczkę po tej dzielnicy kontynuowała Patrycja Kasprzyk, z którą zwiedziliśmy dolinę Gościradowca. Dzięki Dawidowi Lipowczanowi poznaliśmy dzieje tartaku w dolnym Ustroniu, a Dawidowi Dziedzinie – Fabryki Mebli Giętych J. & J. Kohn, czyli popularnej „meblowni”. Wiktoria Kopyciok opowiedziała o Estradzie Regionalnej „Równica”, w której występuje, a Szymon bardzo ciekawie i szczegółowo nakreślił czasy świetności willi „Na Królowej” w dzielnicy Poniwiec, gdzie działało znane prewentorium. W tymże etapie dodatkowe punkty uczestnicy otrzymywali za opowieść o swojej rodzinie, przodkach. I właśnie ta część rywalizacji znalazła największe uznanie w oczach członków jury, zwłaszcza kiedy ustrońska młodzież docierała w poszukiwaniach swych korzeni do pokolenia dziadków i pradziadków, a przedstawiała to w sposób barwy, z sercem i pasją. Wyjątkowo zachwyciła wszystkich Hanna Steciuk z Zawodzia Górnego wspominając między innymi słynne potańcówki przy willi „Źródło Żelaziste”. Słuchaczy urzekł również Szymon Seklecki, który swoich przodków odnalazł na Kujawach, zaś Patrycja Habdas świetnie znała losy swej babci, urodzonej we Lwowie.
W konkurencjach indywidualnych na 45 możliwych punktów do zdobycia, najwięcej 44 uzyskała Wiktoria Pszczółka (G-2), zajmując pierwsze miejsce. Po niej uplasowali się
ex aequo z 42 punktami Agnieszka Bolik (G-1) i Szymon Seklecki (G-1). Nie obyło się tutaj bez dogrywki, po której drugie miejsce przypadło Agnieszce, a trzecie Szymonowi.
FOTORELACJA Z V EDYCJI KONKURSU WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA - 22 CZERWCA 2016 R.
21 CZERWCA 2016 r. - DZIEŃ PRZED WIELKIM FINAŁEM PIĄTEJ EDYCJI KONKURSU WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2016 - OSTATNIE PRZYGOTOWANIA
KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2016
22 czerwca 2016 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się piąta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. W tym roku gimnazjaliści rywalizować będą zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń. (bk)
WARSZTATY REGIONALNE 2016
Trwają przygotowania do Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Finał piątej edycji odbędzie się 22 czerwca o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.
Tegoroczna odsłona Konkursu składać się będzie zarówno z konkurencji indywidualnych, jak i drużynowych. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy już od kilkunastu tygodni uczestniczą w warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień, odbywających się w szkołach, a także w terenie i muzeum. Nasi gimnazjaliści naturalnie najbardziej upodobali sobie spacery edukacyjne, podczas których zwiedzają historyczne, nieraz kultowe zakątki Ustronia oraz odkrywają piękno starych, nierzadko zabytkowych budowli z ich – dotychczas im nieznanymi – zdobionymi fasadami i wnętrzami o fascynujących sklepieniach, skrywającymi tajemnicze, dawne sprzęty. W tym roku na trasie wędrówek znajdują się również pomniki, tablice pamiątkowe oraz inne realizacje w przestrzeni publicznej, które zaprojektował ustroński artysta Karol Kubala (1936-2013). Nie brak także ciekawostek i osobliwości związanych z naszym miastem, obchodzącym w bieżącym roku 60. rocznicę nadania praw miejskich.
Głównym celem projektu, realizowanego jako zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Ustroń, jest zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania dziedzictwa kulturowego Ustronia, tradycji regionalnej, lokalnych wartości oraz bogatych i wielowątkowych dziejów naszej małej ojczyzny, a także zachęcenie do odkrywania swoich korzeni. (bk)
PRACA ZESPOŁOWA Z MAPĄ USTRONIA:
- Z ZAKRESU WIEDZY ZDOBYTEJ NA WARSZTATACH REGIONALNYCH
- „ZAPROJEKTUJ SWOJE MIASTO NA MAPIE”, CZYLI LICZY SIĘ INWENCJA TWÓRCZA I POMYSŁOWOŚĆ DRUŻYNY
↓
ZWIEDZANIE PARKU KURACYJNEGO I AMFITEATRU ORAZ WIZYTA U ARTYSTÓW RZEŹBIARZY – UCZESTNIKÓW VI MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU RZEŹBIARSKIEGO "DAR" – DZIĘKI ICH TEGOROCZNEJ PRACY TEN NAJSTARSZY PARK W USTRONIU WZBOGACI SIĘ O NOWĄ KOLEKCJĘ DREWNIANYCH RZEŹB - TYM RAZEM Z SERII "CZTERY PORY ROKU cz. II”
SPOTKANIE Z JÓZEFEM FARYNO – RZEŹBIARZEM Z POMORZA, KTÓRY ZACHWYCIŁ USTROŃSKICH GIMNAZJALISTÓW INTERESUJĄCYMI OPOWIADANIAMI NA TEMAT NATURY, SZTUKI, A TAKŻE INNEGO POSTRZEGANIA ŚWIATA I NASZEGO REGIONU – OKIEM ARTYSTY, A ZARAZEM GOŚCIA Z DRUGIEGO KOŃCA POLSKI. TO BYŁA PIĘKNA LEKCJA I UDANE WARSZTATY REGIONALNE!
↓
WIZYTA W MUZEUM USTROŃSKIM IM. JANA JAROCKIEGO – ZWIEDZANIE WYSTAWY „DAWNE SPRZĘTY I AKCESORIA BIUROWE” ORAZ EKSPOZYCJI ZWIĄZANEJ Z HISTORIĄ PRZEMYSŁOWĄ USTRONIA; PROJEKCJA FILMU ANIMOWANEGO O POCZĄTKACH USTROŃSKIEGO PRZEMYSŁU I UZDROWISKA
↓
WIZYTA W MUZEUM USTROŃSKIM IM. JANA JAROCKIEGO – ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI ZWIĄZANEJ Z HISTORIĄ PRZEMYSŁOWĄ USTRONIA
↓
DAWID W ROLI PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO – WĘDRÓWKA DO MIEJSC HISTORYCZNYCH ZWIĄZANYCH Z DOLNYM USTRONIEM ORAZ ŚRÓDMIEŚCIEM
↓
WIZYTA W MUZEUM USTROŃSKIM IM. JANA JAROCKIEGO – ZWIEDZANIE WYSTAWY PREZENTUJĄCEJ ŻYCIE CODZIENNE W DAWNYM USTRONIU ORAZ EKSPOZYCJI STARYCH ZABAWEK; PROJEKCJA FILMU ANIMOWANEGO O POCZĄTKACH USTROŃSKIEGO PRZEMYSŁU I UZDROWISKA
↓
SPACER EDUKACYJNY NA USTROŃSKI RYNEK – ZWIEDZANIE RATUSZA ORAZ OBIEKTU „CENTRUM POD JEDNYM DACHEM” Z INTERESUJACYM MURALEM, A TAKŻE POMNIKÓW – KOMPOZYTORA JANA SZTWIERTNI I PROF. JANA SZCZEPAŃSKIEGO
↓
JAKIE TAJEMNICE SKRYWA BLISKO 150.LETNI ZABYTKOWY „WIELKI DOM”?
↓
ODKRYWANIE ŚLADOW BYTNOŚCI SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W USTRONIU
↓
ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO GMACHU ZESPOŁU SZKÓŁ W USTRONIU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH PRZY UL. STAWOWEJ 3 (DAWNEJ EWANGELICKIEJ PUBLICZNEJ SZKOŁY POWSZECHNEJ NR 2)
↓
SPACER EDUKACYJNY SZLAKIEM POMNIKÓW, TABLIC PAMIĄTKOWYCH I INNYCH REALIZACJI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ USTRONIA, KTÓRE ZAPROJEKTOWAŁ ARTYSTA KAROL KUBALA (1936-2013)
↓
EDUKACJA REGIONALNA W ZESPOLE SZKÓŁ W USTRONIU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH 2016
W 2015 r. zabytkowy obiekt przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu, mieszczący dzisiaj Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, obchodził 145.lecie swego istnienia. Podjęta wówczas współpraca między tą placówką oświatową a Towarzystwem Miłośników Ustronia w bieżącym roku jest kontynuowana i rozwijana. Na zaproszenie dyrektor Marioli Rybicy, w dniu 8 lutego 2016 r. Bożena Kubień prowadziła w szkole zajęcia z edukacji regionalnej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o zabytkowym gmachu szkoły przy ul. Stawowej 3, do której uczęszczają, a przygotowana przez prelegentkę prezentacja multimedialna archiwalnych i współczesnych zdjęć budynku sprawiła, iż na nowo i tym razem od nieco innej strony młodzież – nie tylko ustrońska – mogła odkrywać ciekawe miejsca związane z tymże obiektem. (bk)
Kolejny Konkurs Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha już za nami. Tak jak w ubiegłych latach wydarzenie to oraz poprzedzające go kilkunastotygodniowe warsztaty regionalne były dla naszych gimnazjalistów – tym razem z rocznika 2001 – interesującą przygodą, podczas której mogli poznawać pasjonujące historie z przeszłości małej ojczyzny oraz odkrywać swoje korzenie.
Czwarta edycja konkursu, odbywającego się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Ustroń, miała miejsce 24 czerwca 2015 r. tradycyjnie w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. W rywalizacji wzięło udział 10 finalistów – uczniów klas pierwszych ustrońskich gimnazjów. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Klaudia Ambo, Jarosław Kamiński, Szymon Kamiński, Mateusz Kłapsia, Paulina Piotrowska i Aleksander Weinbrenner. Natomiast zespół z Gimnazjum nr 2 tworzyły cztery dziewczęta: Agnieszka Kunc, Monika Oczkowska, Justyna Porębska oraz Małgorzata Szewieczek. Wszyscy uczestnicy z niezwykłą pasją i wrażliwością przygotowali się do finału, co nas organizatorów cieszy szczególnie.
W imieniu Burmistrza Miasta Ustroń przywitała wszystkich naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki UM Danuta Koenig, która również zasiadła w jury obok radnej Barbary Staniek-Siekierki, Elżbiety Sikory i Jana Sztefka z Towarzystwa Miłośników Ustronia oraz Karola Brudnego – prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń. Wydarzenie zaszczycił także swoją obecnością Tadeusz Pilch – syn Józefa Pilcha, patrona konkursu. Oczywiście nie mogło również zabraknąć wiernych kibiców – koleżanek i kolegów z klas finalistów wraz z opiekunkami, nauczycielkami – Moniką Gawlas i Aleksandrą Glajcar.
Zmagania konkursowe podzielone były na trzy etapy. Uczestnik, który otrzymał największą ilość punktów – łącznie z wszystkich konkurencji, zdobył równocześnie tytuł zwycięzcy konkursu – zarówno indywidualnie jak i dla szkoły, którą reprezentował.
FOTORELACJA Z IV EDYCJI KONKURSU WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA - 24 CZERWCA 2015 R.
23 CZERWCA 2015 r. - DZIEŃ PRZED WIELKIM FINAŁEM CZWARTEJ EDYCJI KONKURSU WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2015 - OSTATNIE PRZYGOTOWANIA
WARSZTATY REGIONALNE 2015
24 czerwca o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się czwarta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. W trzyetapowej, punktowanej rywalizacji weźmie udział piętnastu finalistów – uczniów klas pierwszych ustrońskich gimnazjów. Osoba, która otrzyma największą ilość punktów, zdobędzie tytuł zwycięzcy Konkursu – zarówno indywidualnie jak i dla szkoły, którą reprezentuje.
Obecnie trwają przygotowania do Konkursu. Od kilkunastu tygodni młodzież uczestniczy w warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień, odbywających się w szkołach, jak również w terenie oraz w muzeum. Nasi gimnazjaliści szczególnie upodobali sobie spacery edukacyjne, podczas których zwiedzają historyczne, nieraz kultowe zakątki Ustronia oraz odkrywają piękno starych, nierzadko zabytkowych budowli z ich – dotychczas im nieznanymi – zdobionymi fasadami i wnętrzami o fascynujących sklepieniach, skrywającymi tajemnicze, dawne sprzęty. Obowiązkowo, w związku z przypadającą w tym roku okrągłą, siedemdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej, na trasie wędrówek znajdują się miejsca upamiętniające okres okupacji w Ustroniu – pomniki i tablice pamiątkowe.
Głównym celem projektu, realizowanego jako zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Ustroń, jest zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania dziedzictwa kulturowego Ustronia, tradycji regionalnej, lokalnych wartości oraz bogatych i wielowątkowych dziejów naszej małej ojczyzny, a także zachęcenie do odkrywania swoich korzeni. (bk)
WARSZTATY REGIONALNE W LICZĄCYM 146 LAT PARKU KURACYJNYM - NAJSTARSZYM PARKU W USTRONIU, ZAŁOŻONYM W 1869 R.
↓
ZWIEDZANIE AMFITEATRU ORAZ WIZYTA U ARTYSTÓW RZEŹBIARZY - UCZESTNIKÓW V MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU RZEŹBIARSKIEGO "DAR". DZIĘKI ICH TEGOROCZNEJ PRACY PARK KURACYJNY WZBOGACI SIĘ O NOWĄ KOLEKCJĘ DREWNIANYCH RZEŹB - TYM RAZEM Z SERII "CZTERY PORY ROKU"
↓
ZWIEDZANIE SKANSENU PRZEMYSŁOWO-ROLNICZEGO PRZY MUZEUM USTROŃSKIM IM. JANA JAROCKIEGO
WARSZTATY REGIONALNE W GÓRNYM USTRONIU
↓
SPACER EDUKACYJNY WZDŁUŻ KULTOWEGO, LICZĄCEGO PONAD 240 LAT, SZTUCZNEGO KANAŁU WODNEGO MŁYNÓWKA
↓
WĘDRÓWKA SZLAKIEM MIEJSC - POMNIKÓW I TABLIC PAMIĄTKOWYCH - UPAMIĘTNIAJĄCYCH OKRES II WOJNY ŚWIATOWEJ W USTRONIU
↓
WIZYTA W MUZEUM USTROŃSKIM IM. JANA JAROCKIEGO
WARSZTATY REGIONALNE W DOLNYM USTRONIU
↓
ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO BUDYNKU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO PRZY UL. STAWOWEJ 3 (DAWNEJ EWANGELICKIEJ SZKOŁY POWSZECHNEJ NR 2)
↓
SPACER EDUKACYJNY NA USTROŃSKI RYNEK SZLAKIEM MIEJSC UPAMIĘTNIAJĄCYCH OKRES OKUPACJI - POMNIKÓW I TABLIC PAMIĄTKOWYCH
↓
ZWIEDZANIE RATUSZA ORAZ OBIEKTU "CENTRUM POD JEDNYM DACHEM" (DAWNEJ KATOLICKIEJ SZKOŁY POWSZECHNEJ NR 1)
Okazuje się, że dla młodego pokolenia historia i wiedza o małej ojczyźnie, a także odkrywanie swoich korzeni wcale nie musi kojarzyć się z czymś poważnym, nieraz trudnym i nużącym, wręcz przeciwnie – może okazać się wspaniałą, fascynującą przygodą... Przekonaliśmy się o tym 24 czerwca w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego podczas tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha.
Już od trzech lat Towarzystwo Miłośników Ustronia w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Ustroń przygotowuje kolejne roczniki gimnazjalistów do poszukiwania śladów i tajemnic z przeszłości regionu, obserwowania współczesnego oblicza miejscowości, prezentowania swoich inspiracji i pomysłów, czego finałem jest właśnie wspomniany konkurs, objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Ireneusza Szarca.
Tym razem w zmaganiach konkursowych udział wzięło 12 uczniów klas pierwszych. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Magdalena Bukowczan, Antoni Dyrda, Klaudia Gaszczyk, Konrad Krzempek, Marek Raszka, Jakub Tylek i Aleksandra Ziółkowska. Natomiast zespół z Gimnazjum nr 2 przedstawiał się następująco: Klaudia Bałoń, Natalia Błaszczyk, Samuela Makarska, Wiktoria Pokorny i Adam Śliż.
Wszystkich przywitała naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki UM Danuta Koenig, która również zasiadła w jury obok przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Maliny, Zbigniewa Niemca, Elżbiety Sikory i Jana Sztefka z TMU. Wydarzenie zaszczyciła także swoją obecnością Stefania Pilch-Szczechla – córka Józefa Pilcha, patrona konkursu.
Zmagania konkursowe podzielone były na trzy etapy. Uczestnik, który otrzymał największą ilość punktów – łącznie z wszystkich konkurencji, zdobył równocześnie tytuł zwycięzcy konkursu – zarówno indywidualnie jak i dla szkoły, którą reprezentował.
WARSZTATY REGIONALNE 2014
WARSZTATY REGIONALNE W PARKU OTOCZONYM ZABYTKAMI I STARODRZEWIEM
Piękny, zacieniony park ze starym drzewostanem, otoczony zabytkowymi budowlami kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Apostoła Jakuba Starszego, dawnej plebani i szkoły powszechnej, w upalny czerwcowy dzień stał się idealnym miejscem do odbycia warsztatów regionalnych. W tak inspirującej scenerii ustrońskim gimnazjalistom przygotowującym się do Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha łatwiej było przyswajać wiedzę z historii swojej małej ojczyzny.
WARSZTATY REGIONALNE W HISTORYCZNEJ DOLINIE GOŚCIRADOWCA.
SPACER EDUKACYJNY DO ŹRÓDŁA ŻELEZISTEGO
Ustrońscy gimnazjaliści wytrwale przygotowywali się do Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, który odbył się 24 czerwca 2014 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.
Uczestniczyli między innymi w warsztatach terenowych w historycznej dolinie Gościradowca na Zawodziu. Chociaż miejsce to jest dzisiaj nieco zarośnięte i nie przypomina już tego, jakim było w czasach swojej świetności, co pięknie oddają stare, archiwalne fotografie, jednak nadal fascynuje i przyciąga swym niepowtarzalnym nastrojem, półmrokiem oraz szumem wodospadów...
Przy źródle Żelazistym z 1884 r., czyli kultowym niegdyś Eisenquelle, z pasjami pozowali do pamiątkowych zdjęć, czasem naśladując bohaterów dawnych, przedwojennych pocztówek...
To kolejny interesujący wątek z przeszłości naszej małej ojczyzny, który okryła ustrońska młodzież.
Kto pierwszy w Ustroniu sprzedawał czekoladę firmy „E. Wedel” oraz towary kolonialne? Gdzie burmistrz Andrzej Broda przyjmował petentów w czasach, kiedy jeszcze nie było ratusza? Jakie pasje miał niegdysiejszy lokalny przedsiębiorca Jerzy Prażak? Co obecnie znajduje się w miejscu dawnej Fabryki Mebli Giętych Jakuba i Józefa Kohnów? Jaki styl architektoniczny prezentuje piękna, bogato zdobiona fasada zabytkowego budynku przy rynku, mieszczącego dziś „Centrum pod jednym dachem”? Odpowiedzi na te, a także inne niezwykle frapujące pytania z dziejów naszej miejscowości, można było usłyszeć 18 czerwca 2013 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego, podczas drugiej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha. Z tym większym wzruszeniem i zaciekawieniem były odbierane, gdyż padały z ust młodego pokolenia ustrońskich gimnazjalistów.
W Konkursie, objętym Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Ustroń, udział wzięła trzynastka finalistów – uczniów klas pierwszych. Poziom tegorocznych zmagań konkursowych był bardzo wysoki i wyrównany. Poprzedziły je specjalne warsztaty, które odbywały się w muzeum, szkole i w terenie. Wszyscy uczestnicy wykazali się świetnym przygotowaniem, a ponadto z niezwykłą wrażliwością i pasją podeszli do omawianych tematów, co jest dla nas organizatorów bardzo budujące i dobrze rokuje na przyszłość.
Zespół z Gimnazjum Nr 1 przedstawiał się następująco: Miłosz Adamiec, Klaudia Buczek, Mateusz Galda, Jan Pawłowski, Bartosz Procner, Mikołaj Ryncarz, Anna Stoły i Lidia Szalbot. Natomiast Gimnazjum Nr 2 reprezentowali: Mikołaj Haratyk, Patrycja Lapczyk, Magdalena Porębska, Joanna Wisełka i Kamil Wojtyła.
Dawid, Michał i Wojtek pasjami poszukiwali kamienia „breńskiego” na podmurówkach przedwojennych domów. Bystra Nikola bez problemu odnalazła na muzealnym zabytkowym kredensie „czepnik”, czyli gliniane naczynie z zakorkowanym otworkiem, służącym do oddzielania śmietany od mleka. Adam świetnie orientował się, że w jego ogrodzie w Hermanicach stoi zabytkowy krzyż ufundowany w XIX wieku przez kamienicznika Franciszka Korera. Klaudia pamiętała, że jej dziadek urodził się na Równicy. Szymona interesowało piękne, stylowe biurko, które własnoręcznie wykonał dawny burmistrz Ustronia Andrzej Broda. Roman doskonale wiedział, czym się różni żelazko z duszą od żelazka na węgiel drzewny oraz do czego służą „krymple”. Karolina przejęła się tragicznymi losami Mani Blankówny z willi z wieżyczką na Zawodziu. Ania, chociaż z pewną nieśmiałością, ale za to bezbłędnie opowiadała o dziewiętnastowiecznej bieliźnie, czyli „rosypołach”. Filipa zaintrygowała historia leczących ziołami rodzin Frąckowiaków i Łysogórskich. Magnusa zafrapowały bulaje, czyli małe, okrągłe okienka w modernistycznych willach, przywodzące na myśl transatlantyki. Kamil, zainspirowany dawnymi fotografiami kamienicy swojego pradziadka Józefa Kopieczka, postanowił odkryć dzieje tego słynnego niegdyś ustrońskiego mistrza piekarnictwa. Wszyscy zgodnie zapamiętali treść sentencji haftowanej ręcznie na makatkach, które niegdyś zdobiły kuchnie ustrońskich domów – „Jak żona gotuje to mężowi smakuje”.
Konkurs Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, nad którym Honorowy Patronat objął Burmistrz Miasta Ustroń, miał miejsce 30 maja 2012 r. Przed godz. 10.30 do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego przybyło dwunastu zawodników – reprezentantów klas pierwszych Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 w Ustroniu wraz z opiekunami – dyrektorami szkół oraz kibicami, którzy wiernie towarzyszyli im przez ponad dwie godziny zaciętej rywalizacji. Uczestnicy przygotowywani byli do Konkursu na specjalnych, trwających kilka tygodni warsztatach, które odbywały się w muzeum, szkole i w terenie. Skład drużyny z Gimnazjum Nr 1 przedstawiał się następująco: Nikoleta Cieślar, Wojciech Gogółka, Kamil Kopieczek, Magnus Lupa, Dawid Mucha i Karolina Wantulok. Natomiast drużynę z Gimnazjum Nr 2 tworzyli: Roman Gazda, Anna Kowala, Adam Kubok, Klaudia Nocoń, Szymon Szlauer i Filip Wałach.