Szósta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha przeszła już do historii. Trzeba przyznać, iż tegoroczne konkurencje zarówno indywidualne, jak i zespołowe były trudne, niemniej uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem, tak więc zmagania konkursowe stały na wysokim poziomie. Ponadto większość finalistów z niezwykłą wrażliwością i pasją podeszła do omawianych tematów, co cieszy nas, organizatorów – mamy w Ustroniu zdolnych nastolatków!
Przekonaliśmy się o tym 21 czerwca 2017 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. W konkursowe szranki stanęło 16 gimnazjalistów, uczniów klas pierwszych, tworzących dwie drużyny. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Joanna Bednarczyk, Jakub Kuboszek, Martyna Martynek, Igor Olszar, Maria Pawłowska i Julia Tometczak. Natomiast liczniejszy zespół z Gimnazjum nr 2 przedstawiał się następująco: Anastazja Balcar, Julia Czapla, Nikola Czermińska, Zuzanna Górka, Izabela Kunc, Martyna Legierska, Krystian Markuzel, Patryk Racki, Dawid Sikora i Filip Zięba. Oceniało czteroosobowe jury w składzie: Katarzyna Czyż-Kaźmierczak (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ustroń), Artur Kluz (przewodniczący Rady Miasta Ustroń), Elżbieta Sikora i Jan Sztefek (członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ustronia). Konkurs Wiedzy o Ustroniu Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Ustroń Ireneusz Szarzec, który również zaszczycił wydarzenie swoją obecnością. Do Muzeum przybyła też Stefania Pilch-Szczechla, córka Józefa Pilcha.
Najpierw miały miejsce dwie konkurencje indywidualne. Tradycyjnie młodzież zmierzyła się z testem, ale poprzedził go dłuży i zarazem niezwykle istotny etap, podczas którego nasi gimnazjaliści mieli za zadanie przedstawić opowieść o swoich korzeniach. Oczywiście przed finałem Konkursu przygotowywali się do tej konkurencji, szperając w rodzinnych albumach oraz rozmawiając ze swoimi rodzicami i dziadkami. Mogliśmy zatem usłyszeć o tym, skąd pochodzą ich przodkowie, czym się zajmowali, czy działali w jakiś organizacjach, uprawiali czynnie sport, walczyli na wojnie, gdzie spędzali wolny czas. O tym, jak pamięć o protoplastach jest ważna, najlepiej przekonaliśmy się słuchając pięknych, barwnych opowiadań Joasi Bednarczyk z Górek Wielkich, Julki Tometczak z Poniwca, Martynki Legierskiej z Lipowca, Martynki Martynek z Zawodzia Górnego, Marysi Pawłowskiej z Flachowic, Dawida Sikory z Gojów, Julki Czapli z Lipowca, Nikoli Czermińskiej z dolnego Ustronia, Izy Kunc z Lipowca oraz Igora Olszara z Cisownicy. Te wypowiedzi były też najwyżej punktowane. Warto więc w tym miejscu przytoczyć fragment prezentacji Martynki Legierskiej: „Moja rodzina wywodzi się ze Śląska Cieszyńskiego. Dziadek od strony mamy pochodzi z Lipowca, a babcia z Górek Małych. Pradziadek pracował w Kuźni Ustroń, a prababcia była krawcową. Prapradziadek od strony dziadka był wójtem wsi Lipowiec, a prapradziadek od strony babci walczył na II wojnie światowej. Rodzina od strony taty pochodzi z Koniakowa. Babcia jest koronczarką. Pasję swą przekazuje z pokolenia na pokolenie. Podczas rodzinnych spotkań oglądamy stare albumy. Zdjęcia może nią są najlepszej jakości, ale za to zapisano na nich piękne wspomnienia”.
W konkurencjach indywidualnych na 40 możliwych punktów do zdobycia, najwięcej 38 uzyskała Joanna Bednarczyk (G-1), zajmując pierwsze miejsce. Po niej uplasowały się
ex aequo z 37 punktami Martyna Legierska (G-2) i Julia Tometczak (G-1). Nie obyło się tutaj bez kilku dogrywek, po których drugie miejsce przypadło Julii, a trzecie Martynie.
Rywalizacja drużynowa również składała się z dwóch konkurencji, a dotyczyła Królowej Polskich Rzek w związku z Rokiem Rzeki Wisły. Najpierw gimnazjaliści mieli za zadanie zagospodarować rzekę Wisłę i jej najbliższe okolice, tak jak chcieliby je widzieć w przyszłości, projektując obiekty i nanosząc na mapę Ustronia. „Jedynka” zaproponowała: tunel pod rzeką, restaurację, park wodny ze zjeżdżalniami do Wisły, cukiernię, piaszczystą plażę i siłownię ekologiczną. Z kolei pomysły „dwójki” to: park rozrywek, rowerki wodne, elektrownia wodna, otwarty basen, tama, paintball, stadion, a nawet nawiedzony zamek podwodny. Następnie zespoły wykazywały się wiedzą o źródłach i znaczeniu rzeki Wisły w życiu Ustronia, którą zdobyły na warsztatach regionalnych. Ostatecznie w tychże konkurencjach pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1, gdyż na 40 możliwych do zdobycia punktów uzyskała 38. Grupa z Gimnazjum nr 2 otrzymała 35 punktów.
Organizator wydarzenia – Towarzystwo Miłośników Ustronia składa serdeczne podziękowania za udaną współpracę: Dyrekcji Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, Muzeum Ustrońskiemu, Wydziałowi Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM oraz sponsorowi – „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców za ufundowanie słodkich nagród. Wielkie gratulacje należą się wszystkim uczestnikom Konkursu. Po raz kolejny okazało się, że dla młodego pokolenia mała ojczyzna, a także odkrywanie swoich korzeni wcale nie muszą kojarzyć się z czymś poważnym i nużącym, wręcz przeciwnie – mogą stanowić fascynującą przygodę. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Bożena Kubień
cofnij