W dniach 21-23 czerwca 2013 roku w Wiśle odbywał się I Międzynarodowy Zjazd Pilchów. Pomysł zorganizowania takiego spotkania powstał podczas ubiegłorocznego spotkania „Cieślarów”. Powołany został Komitet Organizacyjny, a do organizatorów dołączyło Towarzystwo Miłośników Ustronia. Nie tylko przejęliśmy obsługę finansową, ale Zjazd uznaliśmy jako wydarzenie kulturalne, którego byliśmy współorganizatorami. Wśród naszych członków zarówno w przeszłości, jak dzisiaj są osoby noszące nazwisko Pilch. Do tych znamienitych postaci należy Józef Pilch, znany działacz TMU, bibliofil i badacz dziejów Ustronia, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2013 roku.
Spotkanie Pilchów rozpoczęło się uroczystą kolacją w „Karolowym Dworze” w Wiśle. Na spotkaniu prof. Daniel Kadłubiec mówił o etymologii nazwiska Pilch. To jego wystąpienie zaowocowało ciekawą dyskusją, w której uczestniczyli goście przybyli z odległych stron. Wśród uczestników spotkania były osoby obecnie mieszkające w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii, Republice Czeskiej. Ciekawymi wspomnieniami dzielili się mający polskie korzenie Serbowie. Dziś często noszą już serbskie nazwiska, ale każdy z nich wspominał swoich przodków pochodzących z Wisły, a noszących nazwisko Pilch.
W czasie kolacji jej uczestnicy podziwiali dziecięcy zespół „Wisełka”. Zaprezentował się także kierowany przez Janusza Śliwkę zespół muzyczny „DELTA”, któremu towarzyszyli soliści – wiślanka Martyna Franek, znana z telewizyjnego programu „Bitwa na głosy”, oraz wokalistka Maria Górniok.
Gośćmi spotkania byli: poseł na sejm Czesław Gluza, starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk, wicestarosta Jerzy Pilch oraz gospodarze Wisły: burmistrz Jan Poloczek i przewodniczący rady Janusz Podżorski.
Drugi dzień rozpoczęł się od spotkania piłkarskiego. Przygotowana przez Antoniego Piechniczka drużyna Pilchów spotkała się z zespołem TVN-u, którego kapitanem był Kamil Durczok. Było to bardzo ciekawe spotkanie, z przyjemnością oglądane przez kibiców. Mecz zakończył się wygraną Pilchów 5:1.
Dalsza część spotkania Pilchów odbywała się w amfiteatrze. Po odegraniu na trombicie hejnału wystąpiła męska grupa śpiewacza „Czernianie”. Po nich na scenie zagrała Wiślańska Kapela Ludowa. Dalszą część artystyczną wypełniła Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia. Ponadgodzinny występ był nagradzany rzęsistymi brawami, a na zakończenie nie obyło się bez bisów.
W przerwie między występami zespołów na scenę zaproszeni zostali piłkarze TVN-u i drużyny Pilchów. Wręczone zostały drużynom puchary, a zawodnikom pamiątkowe medale.
W dalszej części na estradzie wiślańskiego amfiteatru nastąpił pokaz japońskiej szermierki sportowej kendo. Po nich zagrały zespoły U2-New Year’s Day Tribute Band oraz Fire Voice.
W ostatnim dniu organizatorzy zaprosili uczestników na polanę Na Pilchuli, położoną tuż przy czerwonym szlaku turystycznym z Wielkiej Czantorii na Przełęcz Beskidek. Na żadnej z dostępnych map nie ma tej polany. Jest to typowa lokalna nazwa, którą znaleźć można jedynie na mapie załączonej do Monografii Wisły. Świadomi tego organizatorzy przygotowali specjalne mapki ułatwiające dotarcie. Na polanie czekało na uczestników wiele atrakcji: były pokazy organizowane przez strażaków, a na estradzie zaprezentowała się kolejna wiślańska męska grupa śpiewacza „Wańcy”. W stoisku „Bar u Fojta” można było degustować wiślańskie dania regionalne: placki z wyrzoskami, żebroczkę i inne. Posiadacze identyfikatorów mogli nieodpłatnie nabyć przygotowane przez organizatorów potrawy.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnej fotografii. Około trzystuosobowa grupa Pilchów i ich sympatyków uwieczniona została przez fotografa, a pamiątkowa kronika zapełniła się wpisami. Humorów nie popsuł deszcz, które jednak po krótkim czasie przestał padać. Uczestnicy opuszczali polanę Na Pilchuli w przekonaniu, że zobaczą się na kolejnym spotkaniu, na które organizatorzy już teraz zapraszają na 20-21 czerwca 2015 roku.
Tekst: Michał Pilch
cofnij